Na rynku znajdziemy różnego rodzaju wyroby medyczne do kompresji. W zależności od indywidualnych potrzeb można zaopatrzyć się w podkolanówki uciskowe, rajstopy uciskowe, pończochy kompresyjne i skarpety uciskowe. Wygodniejsze w zastosowaniu są te produkty które wyglądem przypominają zwykłą odzież. Często do wyboru mamy różne kolory oraz warianty z odkrytymi lub zakrytymi palcami stóp. Produkty do kompresji są najczęściej wykonane z bawełny, poliamidów i poliuretanów, a do wykończenia używa się gumowych elementów, co zapobiega zsuwaniu się podczas użytkowania. Cechą wspólną wszystkich wyrobów uciskowych jest etapowo zmniejszająca się gęstość materiału zaprojektowana w taki sposób, aby siła wywieranego nacisku była największa w okolicach palców stopy i stopniowo malała, idąc w górę.

Jakie rajstopy uciskowe wybrać?

Prawidłowy dobór rajstop uciskowych to gwarantowana skuteczność leczenia. Bardzo ważne jest dokładne dobranie produktu do cech osobowych pacjenta. Większość rajstop uciskowych dostępnych na rynku wymaga kilku punktowego pomiaru kończyny dolnej do dobrania odpowiedniego rozmiaru. Oto co warto wiedzieć: 

• Najlepiej dokonywać pomiarów rano, zaraz po przebudzeniu

• Pomiar powinien być dokonywany w pozycji stojącej, na twardym podłożu

• Dla dokładności pomiaru najlepiej jest zmierzyć obie kończyny

• Do pomiaru najlepiej wykorzystywać elastyczną taśmę krawiecką

• Obwód nogi powinien być zmierzony bez zbędnego luzu

• Pomiaru dokonujemy dokładnie w miejscach pokazanych na rysunku i opisanych poniżej

• Pomiary wykonujemy przy kończynach wolnych od obrzęku.

Wybór odpowiednich rajstop uciskowych może nie być prosty

Przy zakupie rajstop uciskowych, jedną z kluczowych kwestii jest rozmiar. W tym celu musimy dokonać pomiarów obwodów i długości nóg w wyznaczonych miejscach, m.in. w najwęższym obwodzie nad kostką, najszerszym obwodzie łydki, najwęższym obwodzie pod kolanem, w połowie uda i 5 centymetrów poniżej krocza. Potrzebna nam jest także długość nogi mierzona po wewnętrznej stronie od podłogi do 5 centymetrów poniżej krocza. Aby uzyskać miarodajny wynik poprośmy kogoś bliskiego, by zmierzył nas rano tuż po wstaniu z łóżka, kiedy nasze nogi nie są jeszcze zmęcz one dniem codziennym. Rajstopy uciskowe powinny być dobierane do nieobrzękniętej nogi.

Produkty z Lini Segreta Classic, Young, Silhouette nie wymagają tak wielowymiarowego pomiaru. Odpowiedni rozmiar dobierzemy z tabel dołączonych do każdego z wyrobów uciskowych. Rozmiar dobieramy zgodnie z naszą wagą i wzrostem. System pomiaru został tu uproszczony, umożliwiła to nowoczesna technologia produkcji produktów Segreta. 

Warto pamiętać, że rajstopy uciskowe mają cztery klasy ucisku. Klasę produktu stosuje się w odpowiednich wskazaniach, np. klasę I w profilaktyce, w razie niewielkich żylaków bez obrzęków (także u ciężarnych), ociężałości i męczliwości nóg oraz po operacji żylaków, a ostatnią klasę IV – w ciężkim zespole pozakrzepowym oraz w razie nieodwracalnych zmian limfatycznych. W poczuciu ciężkich nóg pomagają wyroby kompresyjne profilaktyczne: rajstopy, pończochy, podkolanówki, skarpety. 

W linii Segreta najmniejszą profilaktyczną klasę ucisku 11/14mmHg mają produkty o grubości 70 den. Są to podkolanówki Gambaletto 70, pończochy Calza 70, rajstopy Collant 70, rajstopy Young 70, podkolanówki Silhouette 70, rajstopy Silhouette 70.

Klasę I kompresji poleca się w czasie długich podróży samolotowych, pracy siedzącej. Jej zastosowanie zmniejsza ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej i tzw. “zespołu klasy ekonomicznej”. 

W linii Segreta do I klasy kompresji zaliczamy produkty o grubościach 120 i 140 den o ucisku od 12/16mmHg do 18/22mmHg. Należą do nich podkolanówki Gambaletto 140, rajstopy Collant 140, rajstopy Young 140, podkolanówki i rajstopy Silhouette 120. Do pierwszej klasy ucisku zaliczamy również podkolanówki dla kobiet Active i skarpety Repomen dla mężczyzn. 

Wyroby kompresyjne z II klasy ucisku są wskazane po skleroterapii, po zabiegach usuwania żylaków (oprócz metody klejenia),  w przewlekłej niewydolności żylnej.

Żylaki kończyn dolnych w ciąży

Tu stosuje się ucisk elastyczny w przypadku objawów wcześniejszej niewydolności żył, dodatniego wywiadu rodzinnego, aktualnych dolegliwości i ograniczonej aktywności fizycznej. Zaleca się stosowanie I i II klasy ucisku do kolan lub powyżej lub rajstop typowo ciążowych. Prawidłowo dobrane rajstopy uciskowe w ciąży lub pończochy uciskowe mają za zadanie usprawnić odpływ żylny i chłonny w kończynie dolnej, wspomóc mechanizmy utrzymujące prawidłowe krążenie żylne i chłonne, spowodować większy przepływ krwi przez żyły układu głębokiego. Tego typu działanie zmniejsza ryzyko zakrzepic żylnych, znacznie niwelując dolegliwości związane z zaburzeniami żylnymi i dokuczliwym obrzękiem. 

Pończochy, rajstopy, podkolanówki uciskowe mają zastosowanie w profilaktyce zakrzepicy żył głębokich. Wywierają one ucisk rzędu 18 mm Hg w kostkach i 8 mm Hg na udzie. Główny mechanizm działania polega na zmniejszeniu średnicy dużych żył. Szczególne wskazania do stosowania kompresji obejmują stany z długotrwałym unieruchomieniem (np. po złamaniach nóg lub dużych zabiegach chirurgicznych). 

W linii Segreta do produktów drugiej klasy kompresji zaliczamy podkolanówki Plus Gambaletto oraz rajstopy Plus Collant. Wywierają on ucisk 23/27mmHg.  W linii Segreta Strong do drugiej klasy ucisku zaliczamy pończochy Calza AG o ucisku 18/23mmHg – 24/30mmHg.

Rajstopy uciskowe – jak działają?

Rajstopy uciskowe, pończochy kompresyjne to wyrób medyczny wykonany ze specjalnych splotów zapewniających stały ucisk na nogi. Wybór odpowiednich rajstop powinien być skonsultowany z lekarzem, który pomoże dopasować rajstopy o właściwej sile nacisku dla danego pacjenta. Ich kompresyjne działanie skutecznie wspomaga sprawne funkcjonowanie układu krążenia poprzez wywieranie stopniowego ucisku na całej długości nóg. Dzięki temu krew żylna w nogach jest lepiej transportowana. Permanentny ucisk to również świetny sposób na redukowanie uciążliwych obrzęków oraz zmniejszanie średnicy żył. Zastawki znów mogą się swobodnie zamykać, dzięki czemu coraz mniej krwi cofa się i zalega w kończynach dolnych.