Zmiany hormonalne w trakcie ciąży powodują wzrost objętości krwi, podwyższenie ciśnienia i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Wspierają one rozwój dziecka, ale mogą równocześnie powodować bóle nóg i obrzęki kostek oraz zwiększać ryzyko wystąpienia żylaków. Dodatkowy ciężar wpływa także na stan więzadeł i zmęczenie mięśni. Rajstopy uciskowe SEGRETA zwiększają ciśnienie krwi w tkance podskórnej, dzięki czemu pomagają zmniejszyć obrzęk nóg. Wspierają prawidłowe funkcjonowanie żył, co zapobiega zaleganiu krwi i puchnięciu nóg, a nawet pomagają łagodzić zawroty głowy i nudności. Zmniejszają także wystąpienie problemów żylnych w przyszłości. Wyjątkowo elastyczna część rajstop doskonale dopasowuje się do powiększającego się brzucha, zapewniając wygodę i odpowiednie podtrzymanie.

Jakie wybrać rajstopy uciskowe w ciąży?

Oprócz klas kompresji produkty uciskowe różnią wariantami, są to: rajstopy, pończochy lub podkolanówki uciskowe, wybór uzależniony jest od miejsca występowania żylaków. Gdy znajdują się poniżej kolana wystarczy zastosować podkolanówki, ale gdy pojawią się na udach, wtedy konieczne jest zastosowanie pończoch lub rajstop. Dostępnych jest wiele rajstop uciskowych w ciąży, różnych producentów. Wszyscy starają się ulepszyć swoje produkty, wprowadzając coraz to nowsze udogodnienia. Podkolanówki wyposażone są często we wzmocnienia w obrębie pięt i palców, które przedłużają ich żywotność. Bardzo popularne jest wzbogacenie jonami srebra, zapobiegające nadmiernej potliwości i rozwojowi bakterii. 

Rajstopy uciskowe z linii Segreta Silhouette  są wykonane z dzianiny Meryl Derm która ma właściwości antycellulitowe. Sprawiają to obecne w tkaninie nanocząsteczki złota i kwasu hialuronowego które stymulują skórę do jej odnowienia i prawidłowego naturalnego nawilżenia. 

Pończochy uciskowe mogą być wykończone koronką lub lamówką. Wszystkie posiadają silikonowe wstawki, utrzymujące je na odpowiedniej wysokości. Mogą to być paski po wewnętrznej stronie koronki lub nakrapiany silikon, który bardzo często stosowany jest w lamówce. Odkryte palce są dobrym rozwiązaniem w przypadku większych rozmiarów stóp, ale są też udogodnieniem w letniej porze roku, gdyż zapewniają lepszy przepływ powietrza. Mikro-włókno, z którego wyprodukowana jest większość produktów kompresyjnych jest miękkie i przyjemne dla skóry, a zastosowana Lycra o podwójnym oplocie zwiększa ich trwałość.

Damskie modele często wzbogacane są ultra gładką fakturą i naturalnymi kolorami. Dzięki temu rajstopy i pończochy uciskowe wyszczuplają i ujędrniają kobiece nogi. Cienka formuła idealnie sprawdzi się w ciepłej porze roku. W dodatku jest dyskretna i nie różni się znacznie od zwykłych rajstop czy pończoch. Mało kto jest w stanie rozpoznać na pierwszy rzut oka, czy jest to produkt kompresyjny. Najdelikatniejsze są modele z klasy profilaktycznej, ale na rynku spotkać można cienkie pończochy i podkolanówki z II klasy kompresji. Koniec z mitem o topornych produktach kompresyjnych, które są nieestetyczne i niekomfortowe.

Skarpety uciskowe w ciąży

Dla osób, u których problemy z przewlekłą niewydolnością żylną nie są jeszcze duże, polecane są też specjalne skarpetki i podkolanówki zdrowotne. Segreta oferuje podkolanówki Active (15/19mmHg) dla aktywnych kobiet, oraz skarpety Repomen (16/20mmHg) przeznaczone dla mężczyzn. Skarpetki uciskowe są zbudowane podobnie do innych wyrobów uciskowych. Wykonane są z grubszej przędzy, która daje stopniowy ucisk – największy w okolicy kostki, a potem malejący aż do góry. Dzięki temu szybko przynoszą ulgę zmęczonym nogom, redukują uczucie ciężkości i zapobiegają pierwszym zmianom żylakowym. Skarpetki zdrowotne to dobry wybór zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Osoby chcące zacząć stosować profilaktyczne wyroby uciskowe mogą skonsultować się z lekarzem, niemniej jednak nie jest to konieczne. Do lekarza należy zwrócić się jednak wtedy, gdy mamy już poważniejsze problemy z przewlekłą niewydolnością żylną – wtedy specjalista dobierze wyroby uciskowe o odpowiednim stopniu ucisku.

Aby uzyskać najlepsze efekty związane z korzystaniem ze skarpetek uciskowych, należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu. Noszenie ich każdego dnia, od rana do wieczora, pozwala na szybką poprawę komfortu nóg. Skarpetki należy także prawidłowo zakładać – nie powinny być nadmiernie naciągnięte albo pofałdowane. Musimy też pamiętać o tym, że stosowanie podziurawionych albo nadmiernie rozciągniętych skarpetek uciskowych nie da efektu terapeutycznego. Najlepiej prać skarpetki zdrowotne ręcznie – wtedy zapobiegamy ich uszkodzeniu w praniu oraz utracie elastyczności.

Codzienne stosowanie i użytkowanie rajstop uciskowych

Rajstopy, pończochy, podkolanówki uciskowe należy zakładać z samego rana. Podczas wkładania ważne jest wyrównanie wszelkich zmarszczeń materiału. Żeby osiągnąć jak najlepsze efekty, rajstopy lub pończochy należy zakładać każdego dnia i nosić je aż do wieczora. Nie należy zdejmować pończoch przed krótką drzemką w ciągu dnia, a dopiero przed odpoczynkiem nocnym. Latem także trzeba je nosić. W czasie upałów, poleca się przynajmniej nosić je od rana przynajmniej do południa, kiedy nie ma jeszcze znacznej temperatury powietrza. Należy pamiętać, że wszystkie elastyczne produkty uciskowe podczas użytkowania z czasem tracą swoje właściwości. Gdy upłynie czas gwarancji określony przez producenta, trzeba wymienić je na nowe. Rajstopy uciskowe lub pończochy uciskowe noszone zbyt długo mogą nie spełniać swojej funkcji na skutek zużycia się materiału. Najlepiej wyposażyć się w dwie pary, aby na czas prania i suszenia nosić je naprzemiennie, nie przerywając kuracji. Pranie ręczne w temperaturze 40°C powinno wydłużyć żywotność produktów elastycznych.

Przeciwwskazania do stosowania rajstop uciskowych

  • stany przebiegające ze znacznego stopnia niedokrwieniem kończyn dolnych (np. miażdżyca, zarostowe zapalenie tętnic kończyn dolnych, angiopatia, neuropatia cukrzycowa,
  • stany zapalne skóry, tkanki podskórnej lub mięśni,
  • stany alergiczne na składniki zawarte w wyrobach uciskowych,
  • niewydolność serca,
  • zapalenie tętnic kończyn dolnych,

Jak nakładać rajstopy, pończochy, podkolanówki uciskowe?

Produkty uciskowe należy ubierać rano, najlepiej w pozycji siedzącej. Ważne aby produkt był dobrze naciągnięty na palce i piętę. W godzinach rannych nogi nie są obrzęknięte i założenie wyrobu uciskowego nie będzie stanowić problemu. O dobrym działaniu np. rajstop uciskowych w ciąży będziemy mogli przekonać się wieczorem, kiedy nogi będą miały taki sam obwód jak w godzinach porannych.